بیمارستان دامپزشــکی هامــون

طریقه کوتاه ‌کردن ناخن گربه‌ها

یکی از ضروری‌ترین کارها در زمان نگهداری از گربه‌ها به‌عنوان یک حیوان خانگی این است که هرچند هفته یک‌بار ناخن‌هایش کوتاه شود. کوتاه ‌کردن و گرفتن ناخن‌های گربه کار راحتی نیست و یکسری نکات ریزی دارد که باید حتماً رعایت شود وگرنه ممکن است که به گربه‌تان آسیب بزنید و دچار درد و خون‌ریزی شود. خبر خوشحال‌کننده این است که امروز می‌ خواهیم در این مقاله روش و طریقه صحیح کوتاه ‌کردن ناخن گربه‌ها را به شما عزیزان توضیح دهیم پس تا انتها با فارسی پت همراه باشید.

علت کوتاه‌ کردن ناخن گربه‌ها چیست؟

شاید برایتان سؤال پیش آید که علت کوتاه ‌کردن ناخن گربه‌ها چیست و اگر این کار را انجام ندهیم چه اتفاقی خواهد افتاد؟ باید بگوییم که گربه‌ها شکارچی‌های خبره‌ای هستند و از ناخن‌های بلندشان برای گرفته طعمه و یا شکار کردن استفاده می ‌کنند، اما گربه‌های خانگی که به شکار کردن و گرفتن طعمه نیازی ندارند چه‌بسا که به ناخن‌های بلندی نیز احتیاج نخواهند داشت.

دلایلی که باید ناخن‌های گربه‌ها را کوتاه کرد یا به‌اصطلاح گرفت:

ناخن‌ گربه‌ها اگر بلند و تیز باشد سبب می ‌شود که در زمان ناخن کشیدن و اسکرچ کردن کل مبلمان و وسایل منزل نابود شود.

ناخن‌های بلند گربه حتی می‌ تواند باعث شود که زمانی که آن را بغل کردید به لباستان گیر کند و لباستان را سوراخ یا پاره نماید.

گربه‌ در زمان بازی ‌کردن به‌خاطر هیجان بالا ناخن‌هایش را بیرون می ‌آورد که همین امر می ‌تواند باعث شود که ناخن‌های گربه به پوست شما برخورد کند و منجر به خراش و یا حتی خونریزی شود.

بلند بودن ناخن‌های گربه علاوه بر اینکه می‌ تواند به شما و یا حتی وسایل منزلتان آسیب برساند می ‌تواند حتی منجر به آسیب رسیدن به خود پت شما نیز بشود. چگونه این اتفاق می‌ افتاد؟ در جواب باید گفت که ناخن‌ گربه‌ها به دلیل بلندی می‌ تواند به جایی گیر کند و بشکند که همین مورد سبب می ‌شود که درد و ناراحتی زیادی برای گربه شما به وجود آید.

تمامی این دلایل ذکر شده بدین معناست که شما عزیزان باید زمانی که گربه را به‌عنوان یک حیوان خانگی در خانه نگهداری می ‌کنید به‌صورت منظم 1 الی 2 هفته یک‌بار ناخن‌هایش را کوتاه کنید. این کوتاهی ناخن‌ها باید با کمک ناخن‌گیر مخصوص انجام شود و حتی می ‌توانید برای این کار به دامپزشک مراجعه کنید و یا خودتان با یادگیری صحیح و اصولی این کار را در خانه انجام دهید.

چرا باید روش کوتاه ‌کردن ناخن گربه‌ها را یاد گرفت؟

بله همان‌طور که می ‌دانید می‌ توانید برای کوتاهی ناخن گربه‌ها به دامپزشک نیز مراجعه کنید و این کار را به دامپزشک بسپارید. اما با درنظرگرفتن 15 سال (میانگین عمر گربه‌ها) باید هر 1 الی 2 هفته یک‌بار ناخن گربه‌ها کوتاه شود چه‌بهتر که این کار را خود صاحب گربه انجام دهد. همان‌طور که آگاه هستید گربه‌ها زمانی که وارد کلینیک می ‌شوند دچار استرس شده و زیاد راغب به ترک خانه نیستند، پس بهترین راه یادگیری اصولی کوتاه ‌کردن ناخن‌های گربه است. اگر صاحب یکی از این گربه‌های دوست‌داشتنی هستید و می ‌خواهید آموزش اصولی و صحیح کوتاه ‌کردن ناخن‌های گربه‌ها را بیاموزید با ادامه این مقاله فارسی پت همراه ما باشید.

شیوه درست گرفتن ناخن گربه

نکاتی که باید قبل از کوتاه ‌کردن ناخن گربه‌ها بدانید

کوتاه‌ کردن ناخن گربه‌ها را از سن کم شروع کنید:

هرچقدر کوتاه‌ کردن ناخن‌های گربه را از سن کم شروع کرده باشید گربه شما خیلی راحت تر با این قضیه کنار خواهد آمد و به این کار عادت خواهد کرد. پس توصیه ما به شما عزیزان این است که از همان ابتدا (2الی3 ماهگی) که بچه گربه را به خانه می آورید کوتاه‌ کردن ناخن‌های گربه را شروع کنید.

ازبین‌ بردن حساسیت گربه به دست‌ها و پاهایش

برخی از گربه‌ها با لمس کل بدنشان هیچ‌گونه مشکلی ندارند اما برخی دیگر اصلاً دوست ندارند که صاحبشان به برخی از نقاط بدنشان دست بزند (به‌خصوص پنجه‌هایش) پس حتماً باید قبل اینکه اقدام به کوتاهی ناخن‌های گربه کنید باید حساسیت او را به دست و پاهایش کم کنید برای این امر می‌ توانید هر باید در زمان نوازش کردن به مدت کوتاه به دست و پاهایش نیز دست بزنید تا حساسیتش کمتر شود. این کار موجب می‌ شود که اعتماد گربه شما به‌مرور زمان جلب شود.

انتخاب موقعیت و زمان مناسب

برای کوتاه‌ کردن ناخن گربه‌ها باید موقعیت درستی را در نظر داشته باشید به‌عنوان ‌مثال زمانی که گربه در حال بازی‌ کردن است و پر از انرژی و هیجان است اصلاً موقعیت خوبی نمی ‌باشد بهترین زمان برای کوتاه‌ کردن ناخن گربه‌ها زمانی است که غذا خورده و آرام و ریلکس دراز کشیده است.

قلق گربه‌تان را پیدا کنید تا خودش راضی به کوتاهی ناخن‌هایش شود

هیچ‌وقت سعی نکنید که ناخن‌های گربه‌تان را به‌زور بگیرید زیرا در این شرایط بسیار دچار ترس و استرس می‌ شود و در زمان بعدی که بخواهید ناخن‌هایش را کوتاه کنید زمانی که ناخن‌گیر را ببیند فرار می ‌کند. بهترین راه این است که با نوازش و تشویقی‌هایی که دوست دارد ناخن‌هایش را کوتاه کنید تا مجبور نشوید کل تمام خانه را به دنبال گربه‌تان برای کوتاهی ناخن‌هایش بدوید.

آشنایی گربه‌تان با ناخن‌گیر

حتماً قبل از اقدام به کوتاه کردن ناخن گربه‌تان آن را با ناخن‌گیر آشنا کنید و بگذارید که با آن بازی کند و آن را بو کند تا ترسش از ناخن‌گیر بریزد. توجه داشته باشید که حتماً گربه‌تان را به صدای ناخن‌گیر آشنا کنید تا از صدای آن نترسد و فرار نکند.

آرامش خود را حفظ کنید

زمانی که می ‌خواهید ناخن‌های گربه‌تان را بگیرید باید آرام باشید و آرامش خود را حفظ کنید. هرگز در زمان گرفتن ناخن‌های پت‌تان دعوا نکنید، داد نزنید، جیغ نزنید و… زیرا این موارد سبب می ‌شوند که استرس گربه‌تان شدیدتر شود.

استفاده از ناخن‌گیر مخصوص گربه

مورد نهایی که باید قبل از گرفتن ناخن گربه‌ها به آن توجه شود این است که حتماً از ناخن‌گیر مخصوص گربه‌ها استفاده کنید. ناخن‌گیر انسانی برای ناخن‌های ما ساخته شده است و برای گربه‌ها مناسب نمی‌ باشد و استفاده از ناخن‌گیر انسانی برای گربه‌ها موجب خرد شدن و شکسته شدن ناخن گربه‌ها می ‌شود.

طریقه گرفتن ناخن گربه‌ها به چه صورت است؟

کوتاه‌ کردن ناخن گربه‌ها دارای چند مرحله است که این مراحل عبارت‌اند از:

ناخن‌های گربه را با فشار دادن پاستیل‌ها بیرون آورید

همان‌طور که می‌ دانید ناخن‌های گربه‌ها در حالت عادی و طبیعی در درون پنجه‌ها مخفی شده¬اند و لازمه اینکه ناخن‌ها از درون پنجه‌ها بیرون بیایند این است که هم‌زمان انگشت اشاره و شستتان را روی بالا و پایین یکی از پنجه‌های گربه قرار دهید و به‌آرامی فشار دهید تا ناخن‌ها به طور کامل از درون پنجه خارج شود.

قسمت‌های صورتی ناخن گربه نباید کوتاه شود

در این مرحله باید مراقب قسمت‌های صورتی ناخن گربه باشید برای اطمینان بیشتر می ‌توانید بر روی ناخن نور بیندازید تا دقیق‌تر ببینید. قسمت انتهایی ناخن گربه‌ها یک قسمت مثلثی شکل صورتی رنگ دارد که در درون آن رگ‌های خونی و عصبی زیادی وجود دارند. به ‌هیچ‌وجه نباید این قسمت را کوتاه کنید زیرا سبب درد و خونریزی در گربه می ‌شود. برای کوتاه ‌کردن ناخن گربه‌ها می‌ توانید دقیقاً از قسمتی که قسمت صورتی رنگ ناخن گربه تمام می ‌شود کوتاه کنید. البته توصیه ما به شما عزیزان این است که برای احتیاط بیشتر از پایین‌تر قسمت صورتی ناخن‌ها کوتاهی ناخن را انجام دهید تا گربه‌تان اذیت نشود.

گرفتن ناخن‌گیر به‌صورت افقی:

بعد از اینکه باتوجه ‌به توضیحاتی که تا اینجا برایتان گفته‌ایم از اندازه‌ای که می ‌خواهید ناخن گربه‌تان را کوتاه کنید مطمئن شدید باید با یک حرکت سریع ناخن را کوتاه کنید. توجه داشته باشید که هرچه ناخن‌گیر شما تیزتر و متقابلاً سرعت دست شما سریع¬تر باشد ناخن تمیزتر کوتاه خواهد شد که این امر از لایه‌لایه شدن و خورد شدن ناخن جلوگیری خواهد کرد. برای ناخن گرفتن باید حتماً ناخن‌گیر را به‌صورت افقی بگیرید. اگر ناخن‌گیر را به‌صورت عمودی بگیرید و ناخن گربه را از کناره‌ها کوتاه کنید ممکن است باعث خرد شدن و متلاشی شدن ناخن گربه‌تان شوید که در نهایت منجر به ناراحتی، درد و خونریزی خواهد شد.

تبدیل کوتاه ‌کردن ناخن به تجربه‌ای شیرین برای گربه‌تان:

توصیه ما به شما عزیزان این است که در دفعات اولیه هر بار که یک ناخن را کوتاه کردید گربه‌تان را نوازش کنید و به گربه‌تان تشویقی دهید. انجام این کار باعث می‌ شود که گربه‌تان از کوتاه‌ کردن ناخن تجربه خوبی داشته باشد. حتی اگر متوجه شدید که گربه‌تان دارد اذیت می‌ شود می‌ توانید به همان یک ناخن اکتفا کنید و بقیه ناخن‌هایش را در موقعیت‌های دیگر کوتاه کنید. درنظرگرفتن حال گربه‌تان، نوازش کردنش و دادن تشویقی به او سبب می ‌شود که در دفعات دیگر بیشتر با شما همکاری داشته باشد.

درباره کشیدن ناخن گربه‌ها

برخی از اشخاصی که گربه دارند برای سالم نگه ‌داشتن وسایل خانه اقدام به کشیدن ناخن‌های گربه می ‌کنند که به این عمل دیکلاو می ‌گویند که به معنای ناقص کردن و قطع اندام‌های سالم گربه‌ها است. این عمل یک عمل غیرضروری و دردناک برای گربه‌ها است. امروزه به دلیل اعتراض‌های انجمن‌ها و مؤسسات حقوق حیوانان این عمل در خیلی از کشورها غیرقانونی اعلام شده است اما متأسفانه هنوز بعضی از افراد برای راحتی خود و سالم ماندن وسایل منزل این کار را انجام می ‌دهند.

کشیدن ناخن‌های گربه دقیقاً مانند این است که یک بند از انگشت‌های یک آدم را قطع کنند. لازم است بدانید که ناخن‌های گربه یک اندام حیاتی هستند و گربه‌ها برای راه‌ رفتن، حفظ تعادل، پریدن و… به آن نیاز دارند. شما عزیزان با کوتاه ‌کردن به‌موقع ناخن‌های گربه و خرید اسکرچر برای ناخن کشیدن گربه می‌ توانید تا حد زیادی از خراب‌ شدن مبلمان و وسایل خود جلوگیری کنید.

مطالب مرتبط

نژاد داگو آرژانتینو

ادامه مطلب

طوطی ماکائو

ادامه مطلب

طریقه کوتاه ‌کردن ناخن گربه‌ها

ادامه مطلب

کم خونی در سگ چیست؟

ادامه مطلب

عقیم سازی حیوانات خانگی

ادامه مطلب

واکسیناسیون در گربه ها

ادامه مطلب

سبزیجات و میوهای مفید برای گربه

ادامه مطلب

چه میوه هایی را سگ من می تواند بخورد؟

ادامه مطلب

جراحی پیوند تاج خروس

ادامه مطلب

نجات سگ سقوط کرده از طبقه پنجم

ادامه مطلب

تشویقی سگ چیست و چه کاربردی دارد؟

ادامه مطلب

معرفی بیماری لیشمانیوز Leishmaniasis

ادامه مطلب

بیمارستان دامپزشکی هامون