بیمارستان دامپزشکی هامون

بیشتر بدانیم در مورد سگ هایمان

سگ هایی که به همراه انسان ها زندگی می کنند احتیاج به مراقبت های بهداشتی و نظافتی زیادی حتی بیشتر از انسان ها دارند. از آن جا که سگها تقریباً همه چیز و همه جا را با احساس و ملاسمه خود درک می نمایند بیشتر در معرض آلودگی های مختلف قرار می گیرند. آنها هر جا که رها شوند با پرسه زدن تقریباً با همه اشیائی که در اطراف خود بیابند تماس پیدا می کنند و به خاطر علاقه خاصی که به غلط زدن دارند و این کار را هرجائی ممکن است انجام دهند، باید از آن ها مراقبت های ویژه ای نمود تا از آلودگی های احتمالی که پیدا می کنند پاک گردند و مشکلات را به منزل انتقال ندهند. در این میان نظافت عمومی اهمیت خاصی دارد که با وسایل و ابزارهای خاص و روش های ساده می توان به راحتی درصد قابل توجهی از این آلودگی ها را کاهش داد. در این جا توضیحات مختصری از وسایل مخصوص بهداشت و نظافت سگ ها و روش های استفاده از آن ها آورده شده است.

نگهداری و تربیت سگ,دامپزشکی هامون

برس ها

برس ها از نظر اندازه و نوع جنس متنوع می باشند.

برس پلاستیکی: در اغلب سگ ها می توان از آن ها استفاده کرد ولی از آن جا که کاملاً سخت هستند موهای ظریف و باریک را می شکنند و یا ممکن است الکتریسیته ساکن ایجاد کنند که می تواند مشکل ساز باشند.

برس موئی: دو نوع نرم و متوسط وجود دارند که معمولاً برای سگ های با موی کوتاه و همچنین جمع آوری موهای زائد از روی پوشش حیوان کاربرد دارند.

برس های سیمی: این برس ها با دو حالت بلند با فواصل زیاد که برای موهای بلند و به خصوص باز کردن گره های مو مناسب هستند و همچنین برس های سنجاقی کوتاه و سر خمیده که برای استفاده در سگ های مو کوتاه و همینطور مو بلند بدون گره کاربرد دارند. در کل برس های سنجاقی مناسب، آن هایی هستند که روی رأس آن ها دارای غشاء محافظ باشند تا از ایجاد خراش بر روی پوست جلوگیری کنند.

شانه ها

شانه ها در اشکال و اندازه های مختلفی وجود دارند شانه های دندانه بلند نسبت به دندانه کوتاه برای موهای بلند کاربرد بهتری دارند زیرا میان موها گیر نمی کنند.

شانه های دارای لبه های تیز هم وجود دارند که برای برداشت موهای کنده شده مانده در بین موهای سالم و گره های موئی کاربرد خوبی دارند هر چقدر شانه محکم تر باشد بهتر است. شانه های فلزی بر خلاف شانه های پلاستیکی تقریباً برای هر نوع پوششی با هر بلندی مناسب هستند و الکتریسیته ساکن تولید نمی کنند به خاطر داشته باشید هرگز از شانه هائی که دندانه های آن ها شکسته است استفاده نشود چون حتماً برروی پوست ایجاد خراش نموده و بین موهای دیگر گیر می کنند و موجب ناراحتی حیوان می شوند.

قیچی ها

اگر مهارت لازم برای آرایشگری وجود نداشته باشد بهتر است از یک قیچی با نوک کند استفاده شود شاید با قیچی گره های موئی سفت شده که امکان باز شدن با برس را ندارد را به توان برداشت. همین طور مواد خارجی که باعث چسبندگی قسمتی از موها شده است.

موزن های برقی

این ماشین ها به علت گرانی و تخصص خاص برای استفاده از آن بیشتر در اختیار آرایشگران حرفه ای سگ ها قرار دارد از آن جا که سرعت بالایی دارند و صدای نامأنوسی هم برای حیوان ایجاد می کنند هنگام استفاده باید مهارت خاص داشت و گاهی هم حیوان را باید با داروهای خاص آرام کرد.

ناخن گیرها

انواع مختلفی دارند مثل گیوتینی- انبر دستی که به هر حال هنگام استفاده از هر کدام باید مطمئن بود که تیغه آن ها تیز باشد.

هنگام کوتاه کردن ناخن ها حتماً مواد خون بند در دسترس باشد، زیرا با تجربه ترین افراد هم ممکن است ناخن را طوری کوتاه کنند که باعث خونریزی شود.

شامپوها-پودر های شستشو

بسته به نژاد، سن و نوع موها مدل های مختلفی در دسترس هستند که بهتر است نوع آن ها توسط دامپزشک معرفی و مشخص شود.

عموماً شامپو های خشک برای برس کشیدن عادی به خوبی جواب می دهند و حیوان را تمیز می کنند.

استحمام

شستشوی دائم ضروری نیست مگر آن که پوست و پوشش حیوان کثیف شده باشد یا شرایط درمانی نیازمند استحمام و شامپو زدن متوالی باشد در هر صورت شستشوی زیاد سبب بروز مشکلات پوستی در حیوان می شود به خصوص وقتی که سگ حساسیت و مشکل جلدی داشته باشد.

خشک کننده های مو

بهتر است پس از شستشو موها را با استفاده از سشوار با دمای کم و حجم هوای زیاد خشک نمود.

ضد انگل های خارجی

اگر پوشش سگ انگل داشته باشد مسلماً حیوان دچار استرس می شود چون خارشی که ایجاد می کند باعث می شود حیوان آن ناحیه را گاز بگیرید یا ناخن بکشید و به اطراف بمالد در این صورت موها گره خورده و از حالت طبیعی و زیبایی خارج می شوند

مهمترین راه برای کنترل انگل های خارجی استفاده از داروها و سم های مناسب است که احتمالاً هنگام شستشوی حیوان یا پس از آن باید از آن ها استفاده کرد. برای انتخاب داروی مورد نظر حتماً از دامپزشک مورد اعتماد کمک گرفته تا با توجه به شرایط محل زندگی بهترین را برایتان انتخاب کند در کل بهترین و مناسب ترین، آن هایی هستند که به صورت ماهیانه کاربرد دارند مثل داروهای تزریقی مخصوص، قلاده های ضد انگل اختصاصی و پودرهای مناسب دیگر.

بیمارستان دامپزشکی هامون

بیمارستان دامپزشکی دام کوچک هامون با بیش از یک دهه خدمات موثر و رضایت بخش در تربیت ، اصلاح نژاد ، نگهداری و درمان حیوانات‌خانگی آماده ارائه خدمات نوین با جدیدترین تجهیزات پزشکی برپایه دانش روز دامپزشکی و تجربه گذشته می باشد. همچنین خدمات مشاوره آنلاین نیز به خدمات این کلینیک افزوده شده است. با ارائه نظرات سازنده خود ما را در ارائه خدمات بهتر یاری فرمایید.

بارکد بیمارستان دامپزشکی هامون

بارکد بیمارستان دامپزشکی هامون

نقشه بیمارستان دامپزشکی هامون

بیمارستان دامپزشکی هامون