بیمارستان دامپزشکی هامون

نابینایی ناگهانی گربه

 
 
 
 
                                                                                                        
.‎اگر زمانى كه به چشمان گربه تان می نگرید و متوجه تغيير در مردمک چشمانش شديد كه باز تر و بزرگتر ار قبل شده است متاسفانه بیانگر این است گربه تان کور شده است ‎ 🐱
ولی چرا در چند روز گذشته نشانه ای از اینکه گربه شما قرار است کور شود وجود نداشت ؟ ❌ در این صورت ‎فورا گربه تان را به نزد دكتر دامپزشک ببرید.❌
علل احتمالی آن میتوان  فشار خون بالا كه در اصطلاح پزشكى hypertesion مى نامند, باشد و گربه ها مانند انسان به آن مبتلا مى شوند اين خطر ابتلا با افزايش سن افزايش مى يابد البته با مسائل
مربوط به سبك زندگى و مستعدات ژنتيكى مرتبط است.
 
انواع مختلفى از فشار خون بالا وجود دارد.فشار خون سيستوليك و فشار خون دياستوليك:
 
فشار خون سيستوليك چيست؟
فشار ناشی از خون بدن که از طریق شریان های جریان دارد و ثابت نیست، بلکه پویا و دائمی است و آنچه که قلب در یک لحظه انجام می دهد را نشان می دهد. هنگامی که قلب به طور فعال مى تپد (رویدادى به نام سیستول)، خون را به داخل رگ ها منتقل می کند. این تخلیه پویا ى خون به درون شریان ها موجب افزایش فشار داخل شریان ها می شود. فشار خون بالا در طول انقباض قلبی فعال، فشار خون سیستولیک نامیده می شود.
 
فشار خون دیاستولیک چيست؟
فشار خون دیاستولیک فشارى است که خون از درون شریان ها در بین هر ضربان قلب تخلیه مى شود  یعنی زمانی که قلب به طور فعال خون را به داخل شریان ها منتقل نمی کند. پس از اینکه انقباض قلب به پایان رسید ، بطن های قلب بطور شگفت انگیزی آرام می شوند تا براى انقباض بعدى آماده شوند. این دوره آرام سازی بطنی دیاستول نامیده می شود و فشار خون در دوران دیاستول ، فشار خون دیاستولیک نامیده می شود .
 
کلیه و غدد درون ریز مزمن (عمدتا دیابت و پرکاری تیروئید) به عنوان شایع ترین علل فشار خون بالا در گربه ها مى باشدعلاوه بر این ، پیری ، چاقی و یک سبک زندگی بی تحرک نیز از عوامل مهم فشار خون بالا هستند. علائم فشار خون شریانی سیستمیک در گربها : فشار خون بالا معمولاً در بدن گربه ها بی سر و صدا پیشرفت می کند. اولین علائم آنها معمولاً آنقدر عمومی و نا مشخص است که ممکن است با ناراحتی ساده اشتباه شود. به همین دلیل بسیار مهم است که نسبت به هرگونه تغییر در ظاهر یا رفتار گربه خود هوشیار
باشید. به همین دلیل است که گربه ها بايد تحت معاینات روتین دامپزشکی قرار گيرند.
 
با این حال ، فشار خون شریانی سیستمیک در گربه ها ممکن است یک یا چند مورد از علائم زیر را نشان دهد:
انجام ادرار و روده در مکان های غیر طبیعی
بیش فعالی
عصبی بودن
غمگینی
پنهان شدن در مکان های تاریک
بی تفاوتی
از دست دادن ناگهانی اشتها و یا وزن
کوری موقت یا دائمی
خونریزی در ناحیه چشم
حرکات غیرطبیعی و ثابت ناحیه چشم (نستاگموس)
خونریزی بینی
دفع پروتئین ها از ادرار
بزرگ شدن کلیه
بی نظمی و عدم هماهنگی
فلج موقت اندامها
تشنج
 
تشخیص :
با قرار دادن نور چراق قوه در فاصله ى پنج سانتیمتری از چشم گربه در یک اتاق تاریک ، عموما شما قادر خواهید بود که دریابید آیا گربه کور شده است یا نه . اگر مردمک چشم به نور عکس العمل نشان داد گربه کور نیست. ولی درصورتیکه قطر مردمک در زمان برخورد با نور چراق قوه کمتر نشد احتمالا گربه بینایی خود را از دست داده.

 خوشبختانه این نوع نابینایی در گربه ها قابل برگشت است اگر فشار خون به سرعت به حالت طبیعی خود برگردد . عنصر زمان در این میان بسیار اهمیت دارد. هرچه فشار خون دیرتر پایین آید احتمال اینکه بینایی گربه بازگردد ، کمتر می شود.
اگر فشار خون ظرف 24 ساعت به حالت عادی برگردد ، 50 درصد احتمال بازگشت بینایی در گربه وجود دارد.

اسرار بینی گربه

اسرار بینی گربه:

1-گربه ها بویایی بسیار قوی دارند

گربه ها 200 میلیون حسگر بویایی در حفره بینی دارند که این تعداد از حسگرهای بویایی از بعضی از نژادهای سگ نیز بیشتر است. گربه از این حس بویایی قوی برای رفتن به سمت شکار و یافتن آن استفاده می کند، حتی متوجه می شود که شما کجا بوده اید و چه خورده اید.

هیچ گاه برای از بین بردن بوی ظرف خاک گربه از خوش بو کننده های خاک، خوشبوکننده های هوا و محصولات شست و شو استفاده نکنید زیرا بوی این مواد برای شما بسیار خوشایند است اما برای گربه ناخوشایند می باشد. 

2-حس بویایی گربه برای اشتهای او ضروری است

گربه مانند انسان حس چشایی بالایی ندارند، در نتیجه این بو است که او را به غذا خوردن تشویق می کند نه طعم. اگر گربه عفونت دستگاه تنفسی فوقانی داشته باشد که راه بینی او را ببند، اشتهایش را از دست می دهد. از آن جایی که بویایی برای اشتها ضروری است، یکی از راه های تحریک گربه به خوردن غذا این است که غذا را در مایکروفر به مدت 10 ثانیه برای او گرم کنید.

3-این شکل عجیب و غریب گربه ها که فلهمن نیز نامیده می شود، حس بویایی اوست 

گربه ها زمانی که بوی خاصی، به خصوص بوی فرومن های جنسی یا بوی دلپذیر گربه ای دیگر را حس می کنند، دهانش را نیمه باز می کنند که به این رفتار فلهمن (flehmen) گفته می شود. زمانی که گربه فلهمن را انجام می دهد، هوا را از دو کیسه پر از مایع در سقف دهانش به داخل می برد؛ این کیسه های پر از مایع اندام های ژاکوبسن نام دارند که مستقیما به حفره بینی متصل هستند. این اندام ها هوا را به داخل دهان فرو می برند، در نتیجه گربه بو را به شکل عمیق تر احساس می کند.

4-اثر بینی هر گربه مانند اثر انگشت انسان منحصر به فرد است

اگر با یک ذره بین به بینی گربه نگاه کنید، خط و خطوطی را روی آن می بینید. این خط و خطوط برای هر گربه منحصر به فرد است؛ درست مانند اثر انگشت انسان ها، هیچ دو گربه ای اثر بینی یکسانی ندارند.

 

                                                                                                 

سگ شکارچی

اگر در منزل خود سگ نژاد تریر دارید دیگر نگران موش نباشید

اكثر مردم فكر ميكنيد فقط گربه ها حيوانات شكارچى براى موش ها هستند ، اما در مقايسه شكار جوندگان توسط گربه ها سگ ها به نسبت توانمند تر هستند.
موش ها به ميزان نگران كننده اي توليد مثل ميكنند و باعث شيوع بيمارى ها خطر ناکی براى انسان مى شود. در مزارع حومه انگلستان جعمیت زیاد موشها معضل بزرگی است وشرکت های خصوصی وجود دارند که
در سراسر انگلستان سفر ميكنند و به كشاورزان و مزرعه داران كمك ميكنند در طى چند ساعت مزارعشان را از موش ها پاكسازى كنند.
آنها موفق شده اند تنها در هفت ساعت ٧٣٠ موش را از بين ببرند.
اين سگها نژاد تریر بوده و نياز به آموزش دادن براى كشتن به موشها ندارند ، اين حس شكارى در غريزه و در DNA آنها وجود دارد.
اين سگ ها ى شكارچى موش ها خسته ناپذير ، شجاع و بسيار كارامد هستند و حتى قادر به كشتن جوندگان بيش از يك كيلو گرم را دارند و آنها توانسته اند كمتر از يك روز كارى هشت ساعته، منطقه وسيعى از وجود جوندگان را پاكسازى كنند.
نژاد اين سگ ها ترير است كه پس از قرار گرفتن در معرض موش ها، آنها ها را به طور خودكار تعقيب مى كنند و در طى ٣ الى ٤ ثانيه طول مي كشد يك موش را بكشند.

 

پاروا ویروس

parvo-in-dogs

عامل و تاریخچه بیماری

عفونت پارواویروس یکی از کشنده تریب بیماری های ویروسی برای سگها می باشد که سگهای توله و جوان بسیار درگیری بیشتری با این ویروس دارند.این بیماری به اسهال خونی معروف است

این ویروس با درگیرکردن روده ها و مغز استخوان باعث اسهال ، استفراغ و کاهش توانایی بدن در مقابل عفونت می شود . عوارض این بیماری در توله ها بسیار شدیدتر از سگ های بالغ می باشد . نژادهای دوبرمن و روتوایلر از نژادهای دیگر به این بیماری حساستر هستند بنابراین توصیه میشه که در این نژادها تحت 3 بار واکسیناسیون ویروسی قرار بگیرند و مابقی نژادها 2 بار کافی می باشد.پارواویروس با آسیب زدن به صدمه زدن به سلولهای سالم بدن باعث جلوگیری از تکثیر این سلولها می شود این ویروس باعث از بین رفتن سلول های جذب کننده در روده می شود و باعث عدم جذب مواد غذایی می شود بنابر این این عدم جذب باعث ضعیف شدن سگ و عفونت روده به وجود می آید و باعث اسهال خونی می شود . همچنین پاروا ویروس میتواند وارد مغذ استخوان شود و در عملکرد آن اختلال ایجاد کند . چون مغذ استخوان محل ساخت گلوبولهای قرمز و سفیداند ، تخریب آن باعث از بین رفتن گلوبولهای سفید که کار آنها دفاع از سیستم ایمنی بدن است می شود بنابراین کاهش این گلوبولها باعث از بین رفتن سیستم دفاعی بدن سگ میشود و سگ را در معرض ابتلا به دیگر عفونت ها قرار می دهد

انتقال پارواویروس و راه های جلوگیری و از بین بردن پارواویروس 

عفونت از طریق لیسیدن ، بوکردن و یا خوردن فضولات یا هرچیزی که با فضولات آلوده در تماس باشد میتواند انتقال پیدا کند و پس از وارد شدن به دهان وارد روده می شود و سریعاً شروع به تکثیر میکند . در هر قاشق چای خوری از مدفوع سگه مبتلا حدود 1 ملیون ویروس پاروا وجود دارد.این ویروس در محیط بیرون بدن سگ بسیار مقاوم و سخت جان است و تا 6 ماه میتواند زنده بمانداین ویروس به حدی جان سخت است که برای از بین بردن آن در خاک باید تمامی گیاهان را از بین برد . برای از بین بردن این ویروس در منزل اول تمامی خانه را با آب بشوید ، سپس از محلول وایتکس و آب  که 1 به 20 ساخته شده است استفاده کنید و محیط را با این محلول ضدعفونی کنید.یکی دیگر از کارها برای از بین بردن این ویروس در معرض نور مستقیم خورشید قرار دادن وسایل منزل است . پارواویروس میتواند چند روز قبل از ظهور علایم و همچنین 2 هفته بعد از بهبود از فضولات سگ خارج شود .

علایم پارواویروس

 Dog_With_Parvo

معمولاً توله سگها با سرک کشیدن به خاک آلوده دچار این بیماری می باشند . یکی دیگر از معضلات در کشور ما پرورشگاه های سگ هستند که هیچ نظارتی روی واکسیناسیون ندارند و اکثراً مولدها را بدون واکسیناسیون نگهداری میکنند ، مجموعه رشت پت به شدت و با دقت بالا واکسیناسیون را سالیانه انجام میدهد و بنابراین باید به واکسیناسیون شده بودن توله هایی که مایل به خرید هستید دقت کنید زیرا این باعث بالارفتن ایمنی توله سگ می شود . علایم پارواویروس بین 4 الی 14 روز نمایان می شود علایم اولیه که صاحب سگ باید به آن دقت کند بیحالی ، کز کردن ، از بین رفتن اشتها و تب است . 2 روز بعد از این علایم استفراغ و اسهال با رگه های خوبی به وجود می آید که در این مرحله سریعاً باید سگ را نزد دامپزشک ببرید . عدم درمان در این مرحله میتواند باعث از دست رفتن سریع آب بدن و حتی مرگه توله سگ بشود . توله های 6 الی 8 هفته بیشتر احتمال مرگ در مقابل این بیماری را دارند . دامپزشک باید در سگهای جوانی که واکسینه نشده اند سریعاً به این ویروس شک کند و اقدامات شناسایی را انجام دهد

پیشگیری از پاروا ویروس

بهترین روش پیشگری از پارواویروس واکسیناسیون منظم می باشد . توله سگهایی که مادرشان واکسینه شده باشد دارای ایمنی بالاتری می باشد و بر اساس میزان دریافتی آنتی بادی مقاومت دارند . توله ها را میتوان بعد از درمان انگلی از 4 هفتگی به بعد واکسینه کرد و 1 ماه بعد واکسن را تکرار کرد . در حال حاضر ایمونوگلوبولین هایی در ایران وجود دارد که آنتی بادی بدن توله را بالا برده و توله بسیار مقاومتر می شود . این آنتی بادی ها انواع مختلفی دارند اما من (عدالتی) از روی تجربه شخصی از گیسکن -5 (در ایران به هیسکن هم شناخته میشود) استفاده میکنم که به صورت ویال 2 سی سی در بازار موجود می باشد و برای ایجاد آنتی بادی در هر سگ 1 سی سی تزریق می شود و تا 14 روز ایمنی ایجاد میکند . و بعد از آن باید واکسن ویروسی به توله تزریق شود . به توله هایی که هنوز واکسینه نشده اند اجازه بازی با سگهای دیگر و یا نزدیک شدن به فضولات سگهای دیگر را ندهید .

fs_00000646

تشخیص پاروا ویروس

به محض اینکه شما علایمی مانند بیحالی استفراع و یا اسهال را به دامپزشک بگوید او به بیماری پاروا مشکوک میشود . در ایران در حال حاضر برای تشخیص مثبت و یا منفی بودن بیماری از کیت های ایمونوکروماتوگرافی سریع ( همانند تست های حاملگی توسط ادرار ) استفاده می شود . دامپزشک مقداری از مدفوع حیوان را رقیق کرده و داخل کیت می ریزد و جواب در عرض 10  دقیقه نمایان می شود. اگر 2 خط نوار کیت قرمز شد نشاد دهنده مثبت بودن آزمایش است و نشان میدهد که سگ به پارواویروس مبتلا شده است و اما اگر یک خط روشن شود نشان دهنده منفی بودن آزمایش است . آزمایش خون و کاهش گلوبولهای سفید خون یکی دیگر از راه های تشخیصی بیماری می باشد . گاهی کیت زدن بعد از انجام واکسینایون باعث مثبت شدن کیت میشود و دلیل بر وجود پاروا ویروس نمی باشد

72

درمان پاروا ویروس در سگ

همانند دیگر بیماری های ویروسی این بیماری هم درمان قطعی ندارند و درمان حمایتی و رسیدگی مناسب میتواند باعث شود که دوره بیماری طی شده و سگ دوباره توان خوردن غذا را داشته باشد و به زندگی عادی خود بازگردد. سگی که یک بار پارواویروس را گرفته باشد بسیار به این بیماری مقام میشود و در بدن خود آنتی بادی این بیماری را دارد . اکثر توله سگهایی که سریعاً تحت درمان قرار نمیگیرند به علت از دست دادن آب بدن و یا رسیدن عفونت به خون جان خود را از دست می دهند . در این زمان سگ مبتلا باید از سگهای دیگر جدا بماند زیرا این بیماری بسیار مسری می باشد

موثرترین درمان در این شرایط سرم تراپی داخل رگ ( وریدی ) می باشد . توصیه میشود که روزانه 2 بار سرم تزریق شود . یک بار سرم رینگرلاکتات و یک بار سرم قندی نمکی که میزان آن به وزن و شرایط حیوان توسط دامپزشک مشخص میشود .در حال حاضر یکی از سرم های موجود ایران که بسیار در جبران مشکلات پیش آمده است سرم دوفالیت است.مصرف آنتی بیوتیک به صورت مرتب بسیار مهم می باشد . برای جلوگیری از استفراغ باید از داروهای همانند متوکلوپرامید یا اوندانسترون استفاده کرد . در این زمان از دادن غذا و آب به سگ خوداری کنید . اگر سگ 5 الی 7 روز بتواند با بیماری مقابله کند احتمال زنده ماندن آن بسیار زیاد است . بعد از بهبودی از غذای جامد استفاده نکنید و از آب مرغ و یا کنسروهای ریکاوری رویال کنین استفاده شود .

در مورد درمان ایمونوگلوبولین کمپانی گیسکن میتواند کمک خوبی باشد و دوز مصرفی آن مانند دوره پیشگیری نمی باشد و باید 7/0 بار اول سپس 12 ساعت بعد 7/0 سپس 24 ساعت بعد 6/0 مصرف شود که در نهایت 2 سی سی می شود . در درمان میتوانید به صورت وریدی مصرف کنید

آنتی بادی دیگری مانند گلوبکن ، گاماویت در درمان بیماری بسیار کمک کننده هستند.

برگرفته از سایت رشت پت

تغذیه و نگهداری

تهیه کردن غذای خانگی (بخش نخست)

امکان تهیه جیره غذایی متعادل ومناسب درخانه میسرمی باشد. هرگزبرای سگ بالغ گوشت چرخ کرده نخرید زیرا اغلب میزان چربی آنها بالااست. تکه هایی ازگوشت که چربی کمتری دارد مناسب ترمی باشد وخودتان می توانید درصورت نیازآن را چرخ کنید. بالانس بودن جیره غذایی سگ بسیارمهم است اما تنوع آن اهمیت کمتری داردازدادن قطعات استخوانی کوچک که احیانا تیزنیزمی باشند به سگ خودداری کنید. برای تهیه غذا درخانه ازریه گوسفند وگاو استفاده نکنید زیرا این اندامها علاوه براینکه ارزش غذایی چندانی ندارند اغلب حاوی کیستهای انگلی بوده که می توانند موجب آلودگی انگلی سگ شوند. ضمنا ازپای مرغ نیزدرصورت امکان استفاده نکنید زیرا ارزش غذایی چندانی ندارد وزیادی آن می تواند منجربه یبوست گردد

درهرصورت توصیه می شود حتما غذای حیوان را بصورت پخته به آن بدهید که به این ترتیب احتمال آلودگی کاهش می یابد وباعث اسهال الهضم شدن آن می گردد. درتغذیه حیوان همچنین می توانید ازسنگدان پاک شده مرغ اسکلت مرغ وکله مرغ استفاده کنید اما برای جلوگیری ازبوی نامطبوعی که درموقع پختن اسکلت مرغ درفصل تابستان ایجاد می شود می توانید ازپیاز. سیر. ادویه ویا سبزیجاتی نظیراسفناج یا جعفری استفاده کنید

اصول تغذیه :

شرایط هر سگ در نوع تغذیه سگ بسیار مهم است آیا سگ یک سگ کاری است یا نگهبان و یا سگی برای ورزش و شكار سگ سالنی. در چه سنی قرار دارد . پیر یا جوان –دچار بیماری خاص میباشد یا خیر – آیا در دوران شیر دهی بسر میبرد یا در دوران حاملگی و ....

آب شاید مهمترین عنصر حیات باشد –آب بیش از هر ماده غذایی دیگر در طول روز تعویض میشود .میزان آب در همه بافتها یکسان نیست 72%بافت عضلانی و 25تا 30% در بافت چربی و 10 % در استخوان و غضروف آب وجود دارد .

برای سوزاندن هر کیلو کالری یک سی سی آب نیاز است . یعنی اگر سگ 1000 کیلو کالری نیاز داشته باشد در نتیجه یک لیتر آب نیاز دارد . سگ همیشه آب سالم و تمیز داشته باشد.:

هر گاه 10 درصد از آب بدن کاهش یابد علایم کم آی ظاهر میگردد و اگر به بیش از 20%برسد کشنده خواهد بود افزایش آب نیز و باعث بوجود آمدن خیز یا ادم میباشد . در درجه حرارت بالا بدن مقادیر زیادی آب دفع میشود.

25% کالری توله ها از پروتین تشكيل میشود و در دوران پیری 50 در صد -90تا 95%گوشت تازه توسط سگ هضم میشود در حاليكه که 69 تا 80% درصد پروتئین گیاهی قابل هضم میباشد بدین منظور اگرچه سويا پروتئين بسیار مرغوبی برای سگ محسوب میشود ولی باید به طور تدریجی به سگ داده شود –برای سگهای کوچک جثه 250 تا 300 گرم گوشت در روز نیاز است و برای سگها بزرگ جثه 500 تا 600 گرم گوشت نیازمیباشد

کمبود پروتئین باعث کم وزنی تحلیل عضلات لاغری مفرط کاهش اشتها عدم رشد خشن شدن پوشش بدن کاهش سیتسم ایمنی کمبود توارث و کم شیری خواهد شد.

بهر حال از فیبرها قابلیت جذب بالایی دارند و باعث تسهیل حرکت مواد در دستگاه گوارش –جلو گیری از نفخ (ایجاد سرعت در حرکت مواد غذایی)-کمک به هضم مواد غذايي براي لاغر کردن سگهای چاق به عنوان هجم دهنده حد اکثر 10% استفاده شود در جیره در بيماران دیابتی سبب تسهیل جذب غذا در سگهای میشود 10 تا 15 %

 

 

بیمارستان دامپزشکی هامون

بیمارستان دامپزشکی دام کوچک هامون با بیش از یک دهه خدمات موثر و رضایت بخش در تربیت ، اصلاح نژاد ، نگهداری و درمان حیوانات‌خانگی آماده ارائه خدمات نوین با جدیدترین تجهیزات پزشکی برپایه دانش روز دامپزشکی و تجربه گذشته می باشد. همچنین خدمات مشاوره آنلاین نیز به خدمات این کلینیک افزوده شده است. با ارائه نظرات سازنده خود ما را در ارائه خدمات بهتر یاری فرمایید.

بارکد بیمارستان دامپزشکی هامون

بارکد بیمارستان دامپزشکی هامون

نقشه بیمارستان دامپزشکی هامون

بیمارستان دامپزشکی هامون