بیمارستان دامپزشکی هامون

بخش پرندگان زينتی

در اين بخش بيماريهاي پرندگان زينتي تشخيص و با بهره گيري از داروهاي خارجي و تكنيكها تخصصي درمان انها بطور قطعي صورت مي پذيرد.
اصلاح بال و ترميم ناخن
درمان ضد انگل خارجي
تجويز مكمل هاي تغذيه اي
تعيين جنسيت
تشخيص و درمان بيماريهاي مشترك مثل تب طوطي
مشاوره جهت تغذيه مناسب

همراهان گرامی بیمارستان هامون می توانند در روز های پنج شنبه از ساعت 14 الی 20 جهت ویزیت پرنده خود توسط متخصص طیور مجموعه (آقای دکتر عاشوری) مراجعه نمایند.

پرندگان زینتی, بیمارستان دامپزشکی هامون

پرندگان زینتی, بیمارستان دامپزشکی هامون

پرندگان زینتی, بیمارستان دامپزشکی هامون

پرندگان زینتی,دامپزشکی هامون

پرندگان زینتی,دامپزشکی هامون

پرندگان زینتی

در میان تمام جانوران پرندگان بیش از همه توجه بشر را به خود جلب کرده است.پراکندگی گسترده این موجودات در کره زمین تمایل بسیاری از گونه های پرندگان برای زندگی در روستاها وشهرها وامکان تربیت و اهلی شدن برخی از گونه ها وبسیاری از خصوصیات دیگرسبب شده است که پرندگان جایگاه ویژه ای در فرهنگ و اداب رسوم مردم مختلف دنیا داشته باشند.رنگهای متنوع و زیبا/آوازخوانی و توانایی تقلیدصدا در برخی از گونه های پرندگان از جمله طوطی سانان و گنجشک سانان سبب شده که علاقه به نگهداری از  این پرندگان به عنوان حیوان خانگی در دنیا و همچنین در ایران افزایش یابد.

بیمارستان دامپزشکی هامون

بیماری های کبوتر

تشخیص بیماری در کبوتر و هر نوع پرنده بسیار مشکل است و به اسانی انجام نمی شود.و اصولا پیشگیری همیشه بهنر از درمان است.در قسمت زیر برخی اطلاعات مورد نیاز کبوتر درج شده است که دانستن آن بسیار مهم و مفید است.

بیمارستان دامپزشکی هامون

درجه حرارت بدن از 101.8-104 فارنهایت

میانگین 450-500gm وزن نر

400-450gm ماده

میانگین طول عمر 15 سال

زمان رسیدن به بلوغ 6 تا 7months

تعداد تخم مرغ 1 تا 2

دوره جوجه ریزی 18 روز

زمان شروع پرواز از 30 روز

جدایی از مادر 25 تا 30 روز

مصرف آب 30 تا اس 60ml طور متوسط روزانه

45ml در فصل تابستان 60 تا 120 میلی لیتر. 

مصرف مواد غذایی به طور متوسط روزانه 30گرم

اضطراب

همه پرندگانی که در طبیعت زندگی و تولید نسل می کنند بیشتر در معرض بیماری ها قرار می گیرند. پرندگان حیات وحش بدلیل استرس های ناشی از عوامل محیطی و شکار شدنبسیار بیشتر از پرندگان خانگی تحت عوامل استرس قرار می گیرند.

برخی از علل اصلی استرس در کبوتر به شرح زیر است:

دوره پر ریزی یا همان تو لک رفتن: این دوره بسیار دوره پر تنشی است برای کبوتر، وقتی که پرهای قدیمی شروع به ریختن کرده و پرهای جدید جایگزین انها می شوند. 

• تراکم کبوتر ها در یک فضای کوچک و در نتیجه عدم گردش تهویه مناسب و ایجاد استرس.

• تغییرات آب و هوایی مانند باد و باران های سنگین و تغییر مکان زندگی 

• کمبود های تغذیه ای 

• عوامل ویروسی خارجی و داخلی. 

• عفونت های باکتریایی و قارچی.

• جوجه ریزی 

• مراقبت از جوجه ها بعد از تولد.

با تغذیه مناسب و استفاده از مواد معدنی و مغذی می توان سیستم ایمنی پرنده را تقویت کرد که این امر در کاهش بروز بیماری های پرنده نقش بسزایی دارد و در کنار آن عوامل استرس زا را بایستی به حداقل رساند.

بیماری های کبوتر

بیماری های کبوتر شامل بیماری های واگیر دار (مسری)و بیماری های غیر واگیر دار تقسیم می شود .ویروس ها باکتری ها قارچ ها و عوامل انگلی جزء عوامل واگیر دار هستند و بیماری های تغذیه ای و متابولیکی و مسمومیت ها جزء بیماری های غیر مسری دسته بندی می شوند.

علائم عمومی بیماری شامل:

 

• امتناع از خوردن غذا و آب. 

• کاهش تحرک و حالت پف کرده و افتادگی در بال ها. 

• تغییر در ماهیت و رنگ مدفوع. 

• تورم در اندام حرکتی خلفی و اشکال در راه رفتن. 

•سختی در نفس کشیدن. 

• آبریزش از چشم و بینی. 

• خروج ترشحات با ماهیت چرکی (کازئوز)از منقار پرنده.

• تکان های غیر عادی سر و پا ها حین حرکت و در حالت سکون.

• نقاط برآمده غیر عادی شبیه زگیل بر روی صورت و منقار.

در این قسمت تعدادی از بیماری های مهم در کبوتر را بطور خلاصه شرح می دهیم:

 

سالمونلوز

عامل ایجاد کننده باکتری گرم منفی سالمونلا است .علایم بالینی بسته به اندام درگیر متفاوت و متنوع است.این بیماری برای کبوتر های جوان کشنده نیست اما سرعت انتشار بیماری بسیار سریع است.در بیمارانی که مورد درمان قرار می گیرند ممکن است علایم بالینی از بین بروند اما عامل بیماری را از طرق مدفوع -شیره گوارشی حین غذا دادن مادر به جوجه ها-بزاق و از طریق تخم به جوجه ها منتقل می کند.انتشار بیماری به سایر کبوتر های بالغ از طریق مدفوع - اب و هوا می باشد.

بسته به اینکه چه مقدار باکتری وارد بدن کبوتر شده علایم بیماری متفاوت خواهند بود اما در کل چهار نشانه بالینی را در چهار ارگان متفاوت مشاهده می کنیم که این ارگان ها شامل.1)دستگاه گوارش 2)مفاصل بدن3)ارگان های داخلی بدن (کبد کلیه طحال و قلب و پانکراس که علایم بیماری شدید تر می باشد.4)سیستم اعصاب مرکزی

تریکومونیازیسبیمارستان دامپزشکی هامون

تریکوموناسیس به وسیله یک گروه از تک یاخته ها به نام Trichomona ایجاد می شود. انتشاران از طریق غذا، آب و شیر ه گوارشی است.علائم این بیماری به سه شکل است

1)درگیری در ناحیه حلق

2) علایم جلدی

3)علایم کبدی

اورنیتوز

عامل ایجاد کننده کلامیدیا.

نحوه انتشار از طریق غذا و آب وهوا می باشد.مهمترین علامت بیماری بی اشتهایی-مشکلات تنفسی-عفونت چشم بصورت یک طرفه یا دو طرفه است در این بیماری پلک ها بهم می چسبند و لایه سفید رنگی روی چشم را فرا می گیرد ودر نهایت منجر به کوری پرنده می شود.

آبله کبوتر

آبله کبوتر از لحاظ بالینی کمتر مشابه آبله ماکیان است ودر نواحی منقار -قسمت بالایی سر -پاها و مناطقی که پر کمتر دارد مشاهده می شود.عامل بیماری ویروسی است و یکی از علایم بیماری مشکلات تنفسی است نقاط در گیر رابا محلول های ید دار ویا گوگرد دار شستشو دهید و جهت جلوگیری از عفونت های ثانویه از آنتی بیوتیک مناسب زیر نظر دکتر دامپزشک استفاده کنید.

پارامیکسوویروس

(نیوکاسل)

عامل بیماری ویروس است که سیستم اعصاب مرکزی پرنده را درگیر می کند.مهمترین علامت بیماری بصورت فلجی کل بدن یا یک طرفه و چرخش گردن می باشد.متاسفانه بیماری درمان ندارد و پیشگیری از طریق واکسیناسیون بهتر و مقرون به صرفه تر است.

انگل های گوارشی

پرندگان درگیر اصولا با علایم کسلی - بی حالی - مخاطات رنگ پریده و از دست دادن وزن بدن به کلینیک مراجعه میکنند. در صورتی که آلودگی انگلی از طریق آزمایش مدفوع محرز شود بایستی با داروهای مناسب ضد انگل مورد درمان قرار گیرند.

دانستنی پرنده

فرق طوطی کاسکو نر با طوطی کاسکو ماده چیست؟
روش تشخیص جنسیت طوطی خاکستری (کاسکو)

برای تعیین جنسیت کاسکو روش های مختلفی به کار می رود که برخی از انها علمی بوده و برخی نیز تجربی به هر حال ذکر این روشها خالی از لطف نیست:

1)دقت در مشخصات ظاهری پرنده:
این روش تجربی است و نیاز به سالها اشنایی با ساختار فیزیکی پرنده دارد . افراد با تجربه معتقدند که شناسایی پرنده نر و ماده پس از سن 18 ماهگی از روی مشخصات ظاهری امکانپذیر می باشد انها اظهار میکنند که طوطی نر سری مستطیلی شکل و منقاری بزرگ و بلند دارد در حالیکه طوطی ماده سری دایره ای شکل و منقاری کوچکتر و کوتاه تر دارد ، پاهای نر و رانهای ان مستقیم و کشیده است در حالیکه پاها و رانهای
ماده مستقیم نبوده و کمی خمیده بوده و به صورت منحنی باز است و این امر باعث میشود که پرنده ماده بتواند براحتی بر روی تخم ها بخوابد . ضمنا اگر عدسی چشم پرنده بیضی شکل باشد و در سمت منقار لکه سیاه کوچکی وجود داشته باشد پرنده نر و چنانچه دایره ای شکل و بدون لکه سیاه باشد پرنده ماده است . در پرهای کاسکوی نر ملانین بیشتری نسبت به کاسکوی ماده است یعنی پر های کاسکوی نر نسبت به
ماده تیره تر است.همچنین دم کاسکوی نر نسبت به ماده اش سرختر میباشد.این تفاوت موجود بین نرها و ماده ها وقتی مشهود است که طوطیهای مذکور پرریزی کرده و برای اولین بار پرهای دوره بلوغ انها در امده باشد .
2)دقت در مشخصات دمگاه:
این روش نیز تجربی است البته کار چندان ساده ای نیست و نیاز به سالها تمرین و ممارست دارد . رنگ دم در کاسکوی کنگو (دم قرمز) ماده هر چند که سرخ است اما لبه های ان به رنگ خاکستری است و همچنین رنگ پرهای منطقه سینه از خاکستری تیره به خاکستری روشن در منطقه شکم منتهی می شود در حالیکه رنگ پرهای سرخ دم در کاسکوی کنگوی نر سرخ بوده و اثری از لبه های خاکستری در ان دیده نمی شود
و رنگ پر در منطقه سینه نیز خاکستری تیره است.
3)روش ملامسه کمر پرنده:
این روش نیز تجربی است و برای این کار باید به ارامی انگشت خود را بر روی کمر پرنده قرار دهید ، اگر پرنده ماده باشد خم خواهد شد و اگر پرنده نر باشد خم نخواهد شد ، البته این روش هم 100 در 100 قابل اعتماد نیست.
4)روش سوزن و نخ:
روشی تجربی است و متکی بر برخی اصول علمی.
یک عدد سوزن خیاطی به طول 4 تا 6 سانتیمتر اورده و نخ پلاستیکی سبکی را داخل ان میکنیم و در یک امتداد انرا میگیریم . پرنده را روی دست چپ گذاشته و سپس با دست راست نخ را به گونه ای بگیرید که سر سوزن در فاصله 1 سانتیمتری دمگاه پرنده قرار گیرد و این کار را به مدت 30 تا 40 دقیقه انجام دهید و برای اطمینان بیشتر چند بار تکرار کنید . اگر پرنده ماده باشد سوزن حرکتی دورانی به دور منطقه دمگاه خواهد
داشت و اگر پرنده نر باشد سوزن حرکتی رو به جلو و رو به عقب خواهد داشت.
5)استفاده از روش اندوسکوپی:
روشی تخصصی است و در این روش با استفاده از دستگاه اندوسکوپی جنسیت پرنده تشخیص داده میشود . تعیین جنسیت کاسکوها به روش جراحی توسط دامپزشک انجام میشود . معمولا زخم ایجاد شده احتیاج به بخیه زدن یا مراقبت دیگری ندارد ولی حتما در این مورد با دامپزشک مشورت کنید.
6)استفاده از کاریوتیپ کروموزومی:
روش تخصصی دیگری است که فقط به یک قطره خون پرنده نیاز است و توسط دامپزشک انجام میشود.


برگرفته از سایت نیک صالحی

فنچ/سهره راه راه

متوسط عمر:5 و حداکثر 17 سال

سن بلوغ:3 ماهگی

تعداد تخم در یک دوره : 3تا7 عدد

طول دوره انکوباسیون:12تا16 روز

غذا شامل دانه ها و حشرات

طول و وزن:10 سانتی متر13 گرم

پرنگان زینتی,بیمارستان دامپزشکی هامون

بیمارستان دامپزشکی هامون

بیمارستان دامپزشکی دام کوچک هامون با بیش از یک دهه خدمات موثر و رضایت بخش در تربیت ، اصلاح نژاد ، نگهداری و درمان حیوانات‌خانگی آماده ارائه خدمات نوین با جدیدترین تجهیزات پزشکی برپایه دانش روز دامپزشکی و تجربه گذشته می باشد. همچنین خدمات مشاوره آنلاین نیز به خدمات این کلینیک افزوده شده است. با ارائه نظرات سازنده خود ما را در ارائه خدمات بهتر یاری فرمایید.

بارکد بیمارستان دامپزشکی هامون

بارکد بیمارستان دامپزشکی هامون

نقشه بیمارستان دامپزشکی هامون

بیمارستان دامپزشکی هامون