بیمارستان دامپزشکی هامون

توکسوپلاسموز

هر آنچه نیاز هست در مورد توکسوپلاسموز بدانید

دلیل توکسوپلاسموز چیست :

توکسوپلاسما گاندی چرخه پیچیده ای دارد و میزبانش فقط دو موجود هستند و فقط میتواند آن دو میزبان را الوده کند. گربه ها چه وحشی و چه خانگی تنها میزبان توکسو پلاسما گاندی هستند .این معنی میدهد که این انگل تنها وقتی که وارد بدن یک گربه شود میتواند تخم گذاری کرده و رشد کند .

هنگامی که گربه یک طعمه آلوده به این انگل را قورت میدهد (یا گوشت خام میخورد )این انگل وارد بدن گربه شده و در دستگاه گوارشی گربه آزاد میشود .

پس از ورود انگل به دستگاه گوارش شروع به تولید مثل و زیاد شدن تعداد در روده کوچک خواهد کرد تا هنگامی که تشخیص داده شده و از بین بروند .

تعداد زیادی از تخم های تولید شده در این زمان همراه با مدفوع گربه دفع خواهند شد . گربه ها معمولا انگل توکسو پلاسما گاندی را از 3 تا 10 روز بعد از بلعیدن گوشت خام یا طعمه پناه میدهند و آنها از 10 روز تا 14 روز این انگل خطرناک را دفع میکنند در این زمان چند میلیون از این تخم ها در بدن گربه وجود خواهد داست.

این انگل ها و تخم ها بسیار سخت هستند و اگر شرایط خوب و مناسب باشند حدود 1 سال زنده خواهند ماند .

انسان ها و برخی پستانداران دیگر میتوانند میزبان اولیه این انگل خطرناک یعنی توکسو پلاسما گاندی باشند . میزبان این انگل میتواند باعث الودگی دیگران شود اما تخم های به وجود امده توانایی اینکار را ندارند .

تخم های موجود در مدفوع گربه باعث این بیماری هستند اما سریعا این بیماری به دیگر حیوانات و انسان ها منتقل نخواهد شد .

در مرحله اول انها باید مراحل هاگ سازی را طی بکنند که هر کدام از انها 5 روز طول میکشد البته این 5 روز فقط ددر شرایط محیطی بسیار اماده است .

چگونه توکسوپلاسموز را در گربه ها تشخیص بدهیم ؟ توکسوپلاسموز در گربه را میتوان بر اساس چند چیز تشخیص داد ،یکی از انها علائمی است که گربه مبتلا به ان مبتلا می باشد و دیگر نتیجه ازمایشی که در ازمایشگاه بدست امده است .

نتیجه های بدست امده از ای جی جی و ام جی ام میتواند به دامپزشک کمک کند تا با شناسایی پادتن ساخته شده نوع توکسوپلاسموز و بقیه موارد را تشخیص بدهد .

حضور مقدار قابل توجهی پادتن ای جی جی برای مقابله با توکسو پلاسموز نشان دهنده این است که گربه قبلا به این بیماری الوده شده است و با این بیماری در حال مقابله است و تعداد زیادی از کیست ها دفع شده است .

حضور پادتن ای جی ام نشان دهنده این است که گربه در خطر جدی می باشد و الوده سازی جدی انجام شده است .

اگر هر دو نوع پادتن بیماری گاندی در خون گربه وجود داشته باشد نشان دهنده این است که گربه به این بیماری حساس بوده و در عرض دو 1 تا دو هفته این الودگی را از بدن خود دفع میکند .

برخی اوقات کیست های حاوی توکسوپلاسموز گاندی در مدفوع گربه دیده می شود ، اما ایبن روش روش قابل اعتماد

و درستی نیست چون ممکن است برخلاف تشخیص شما گربه مبتلا به انگل دیگری باشد .

دفع کیست ها از طریق مدفوع ممکن است فقط برای مدت کوتاهی باشد و هنگامی که علائم ظاهری نشان داده میشود دیگر دفع کیستی وجود نداشته باشد 

تشخیص دقیق توکسو پلاسموز گاندی نیازمند ازمایش ها پیوسته و دقیق و تغییراتی که در بدن گربه در طی مدت زمان کمی مشاهده می شود می باشد .

 

توکسوپلاسموز درمان میشود؟

بسیاری از گربه ها به بیماری توکسوپلاسموز مبتلا میشوند که میتوان در طی مراحلی این بیماری را مداوا کرد . توکسوپلاسموز معمولا به وسیله انتی بیوتیکی به نام کلینداماسین درمان میشود.

البته برای درمان توکسوپلاشموز میتوان از داروهای دیگری که در واقع جلوی تولید مثل توکسوپلاسموز گاندی را میگیرند استفاده کرد.

دو نمونه از این دارو ها :

Pyrimethamine

Sulfadiazine

 

ایا بیماری توکسوپلاسموز گربه ام به من منتقل میشود:

چون گربه تنها میزبان بیماری و انتقال دهند ه این بیماری به موجودات دیگر است برای چند روز خطر ابتلا کمی وجود دارد . این بدین معنی نیست که اگر شما دست به گربه بزنید به این بیماری مبتلا خواهید شد .

بسیار بعید است که تماس با پوست گربه عامل انتقال توکسوپلاسموز گاندی به انسان باشد چون گربه ها توکسوپلاسموز را بر روی پوست خود حمل نمیکنند .

همچنین ابتلا شما از خاراندن گربه یا بوس کردن او بسیار غیر ممکن است چون اصلا این انگل بر روی پوست نیست که بخواهد به شما منتقل شود .

گربه هایی که در خانه نگه داری شده و شما به انها گوشت خام وشکار زنده نمیدهید بسیار کم به این بیماری مبتلا خواهد شد .

در امریکا اغلب مردمی که به این بیماری مبتلا میشوند از خوردن گوشت خام یا دست های الوده به مدفوع گربه که به غذا تماس داشته مبتلا میشوند .

 

نکات خلاصه و تکمیلی :

1-گوشت خام یا نیم پز را به هیچ وجه نخورید .گوشت حداقل 20 دقیقه باید در دمای 160 درجه فارنهایت قرار گرفته باشد .

2-شیر نجوشیده را به هیچ وجه نخورید .

3-میوه ها و سبزیجات را قبل خوردن بشورید .

4-پس از اینکه به گوشت خام دست زدید دست خود را با اب و صابون بشویید .

5-هنگامی که میخواهید باغبانی کنید از دستکش باغبانی استفاده کرده و سپس دستان خود را بشویید .

6-اب را از محیط بیرون نخورید البته در صورت جوشاندن خوردن اب مهم نیست .

7-به گربه خود گوشت خام یا شیر استریلیزه نشده را ندهید .

8-به گربه اجازه ندهید حیوانی را شکار کرده و بخورد.

9-جعبه دستشویی گربه را از مکان بازی بچه ها دور بکنید

10-خاک گربه را هر روز تمیز کرده و ظرف را با اب داغ بشویید

11-زنان باردار نباید به هیچ وجه ظرف گربه را بشویند .

12-جمعیت جوندگان و میزبان های دیگر را در محل زندگی خود کنترل کنید .

منبع: College of Veterinary Medicine - Cornell University

 

راه های انتقال توکسوپلاسموز

۱.خوردن گوشت‌های خوب پخته نشده حیوانات بیمار

۲.گربه‌های حامل میکروب می‌توانند آن را از مدفوع خود دفع کنند؛ فردی که با بی‌دقتی به مدفوع گربه دست می‌زند و دست خود را نمی‌شوید، ممکن است دچار عفونت گردد.

۳.انتقال خون

۴.زن بارداری که دچار عفونت می‌گردد، می‌تواند آن را به جنین منتقل کند (غالباً با گرفتاری شدید جنین).

در افراد با ایمنی تضعیف شده بیماری خطرناکتر است.

بیمارستان دامپزشکی هامون

بیمارستان دامپزشکی دام کوچک هامون با بیش از یک دهه خدمات موثر و رضایت بخش در تربیت ، اصلاح نژاد ، نگهداری و درمان حیوانات‌خانگی آماده ارائه خدمات نوین با جدیدترین تجهیزات پزشکی برپایه دانش روز دامپزشکی و تجربه گذشته می باشد. همچنین خدمات مشاوره آنلاین نیز به خدمات این کلینیک افزوده شده است. با ارائه نظرات سازنده خود ما را در ارائه خدمات بهتر یاری فرمایید.

بارکد بیمارستان دامپزشکی هامون

بارکد بیمارستان دامپزشکی هامون

نقشه بیمارستان دامپزشکی هامون

بیمارستان دامپزشکی هامون